Haberler

HOLLANDA BASINI: "TÜRK RİVİERASI* MARMARİS"

Friday, 08.03.2019

Hollanda’nın en etkili ve tirajı yüksek gazetelerinden “De Telegraaf” Marmaris için övgü dolu sözler söyleyerek, ilçenin tanıtımına geniş yer verdi. Özellikle bisiklet rotalarına vurgu yapan gazete, okurlarına şehir merkezinden bisiklet kiralayıp yemyeşil doğayla çevrili mükemmel köylere uzanan bisiklet rotalarında gezintiye çıkılmasını tavsiye etti.

 

Marmaris Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığının daveti ile geçtiğimiz aylarda ilçeye gelen Hollanda’nın ünlü gazetesi “De Telegraaf” yazarı Joop Duis şehir merkezi, civar köyler ve bisiklet yollarını yerinde incelemişti. 4 gün boyunca bölgedeki bisiklet yollarını deneyimleyen Joop Duis’e Marmaris Belediyesi’nin aktif tatil çalışmaları ve Marmaris ve çevresinde dalıştan dağ yürüyüşlerine kadar çok sayıda sportif tatil seçeneğinin bulunduğu anlatıldı. Her şey dahil kavramına karşı alternatif bir tatil şekli olan aktif tatilin en çok Hollandalı turist yapısına uygun olduğu konusunda tespitlerin de yapıldığı bilgilendirme sonrasında Hollanda'nın ve Dünya'nın en prestijli gazetelerinden birisi olan De Telegraaf'ın Seyahat ekinde Cumartesi günü deneyimli gezi yazarı Juup Duijs imzalı bir yazı yayınlandı.

 

Hollandalıları Marmaris'te hem dinlenip hem de sağlıklı tatil yapabilecekleri çok güzel ortamların beklediği vurgulanan yazıda bölgenin deniz ve plaj dışında bilinmesi gereken özellikleri de anlatıldı. Tavsiye listesinin birinci sırasında şehir merkezinden bisiklet kiralayıp köylere uzanan bisiklet rotalarında gezintiye çıkılmasına yer veren Joop Duis, Marmaris Kalesi ve Müzesi, Yat Limanı ve civar köylerin de gezilip görülmesi gerektiğini Hollandalı okurlarına aktardı. Çam ağaçları ile çevrili bölgede tekne turu, rüzgar sörfü, dalış, yelken, kürek sörfü, kamp gibi birçok aktivitenin yanı sıra yöresel yemeklerin tadılması tavsiyesinde de bulundu.

 

*subtropikal iklime ya da akdeniz iklimine sahip, dengeli imar edilmiş, modern altyapısı olan, doğal güzelliklerini koruyan ve bu özellikleriyle yaz turizminin popüler odaklarını oluşturan sahil şeritlerine verilen ad.